• Facebook
  • Twitter
  • Instagram

2019-20 SEZONU

İSİM ŞEHİR KATİL

"Erkeklerin hiç büyümediği, kadınlarınsa hiç çocuk olmadığı" bir ülkede yaşamaktayken, kadınlıklarıyla doğrudan ya da dolaylı biçimde ilgili nedenlerle öldürülen kadınlar, kendilerini birer kız çocuğu olarak buldukları bir çeşit arafta, "İsim, Şehir, Hayvan" oyunu oynayarak öldürülme öykülerini paylaşırlar. Öykülerden her biri farklı bir çocuk oyunu (evcilik, körebe, güzellik-çirkinlik, köşe kapmaca, tıp) aracılığıyla bir cinayeti anlatmakta ve bu öyküler yoluyla kadın cinayetleri olgusunun farklı yüzleri ortaya konmaktadır.


KARAR ("10")

2014-2015 tiyatro sezonunda Tiyatro Öteki Hayatlar'ın onuncu sezonu için özel olarak hazırladığı "10" adlı projesi, beş yıl aradan sonra yeni bir sahneleme konseptiyle ve "Karar" adıyla yeniden seyirci karşısına çıkıyor.

Oyun günümüz İstanbul'unda yaşayan 10 kadının kürtaj yaptırıp yaptırmamaya karar verme öyküleri çerçevesinde bugünün kentli kadınının kendiyle ilgili en yaşamsal konularda ne kadar özgür olabildiğini araştırıyor. 10 karakterin 5 oyuncu tarafından canlandırıldığı oyun 20 oyuncu tarafından dönüşümlü olarak oynanıyor.


Geçmiş Sezonlar

PERSONA

Tiyatro Öteki Hayatlar, 2018 yılında tüm dünyada doğumunun 100. yılı kutlanan ünlü İsveçli sinema ve tiyatro yönetmeni Ingmar Bergman’ın ölümsüz eserini sahneye taşıyor. “Öteki” hayatların peşinden koşan grup bu projede de empati kavramını merkeze alıyor; ama bunu yaparken aynı zamanda da tiyatronun biçimsel katkılarını mümkün olduğunca sürece dahil ediyor.

Dilin ve performatif gerekliliklerin güçlü bir estetikle sınandığı ve zamansız bir eser olan Persona, seyircisine alternatif bir deneyim vadederken, ondan seyir boyunca farklı bakış açılarından bakmasını bekliyor.


KÜRKLÜ VENÜS

2010 senesinde off-Broadway’de sahnelenen, 2011’de Broadway sahnesine geçen David Ives imzalı Kürklü Venüs Türkiye’de de ilk kez Tiyatro Öteki Hayatlar tarafından sahnelendi. Roman Polanski’nin 2013 yılında çektiği film uyarlamasıyla da hafızalarda yer eden Kürklü Venüs, H. Can Utku çeviri ve rejisiyle izleyiciyle buluştu.
10

2014-2015 tiyatro sezonunda onuncu yılını kutlayan Tiyatro Öteki Hayatlar, bu sezona özel olarak hazırladığı "10" adlı projesinde, ilk sezondan bu yana oyunlarında sahneye çıkmış kadın oyuncularını ekibe yeni katılan oyuncularla bir araya getirdi. Oyun 2014 İstanbul'unda yaşayan 10 kadının kürtaj yaptırıp yaptırmamaya karar verme öyküleri çerçevesinde günümüz kadınının kendiyle ilgili en yaşamsal konularda ne kadar özgür olabildiğini araştırıyor. 10 kişilik oyunun 20 aktrisle çalışıldığı bu proje sezon içinde cuma ve cumartesi akşamları birbirinden tamamen farklı iki kastla sahnelendi.


BAŞIBOZUKLAR ZİRVESİ

Başıbozuklar Zirvesi'nin başlaması için son bir saat kırksekiz dakika...
Bilinmeyen bir zaman ve coğrafyada bir otel odasında üç kişi : Biri iktidar sahibi, diğeri yardakçısı; konukları ise, iktidar sahibinin geçmişinin aynası...
Her biri farklı birer zamana ait üç kişi... Anlaşamadıkları konu ise iktidarın özü : Para mı, bilgi mi yoksa kuvvet mi?
ARAF

İki kişinin birbirini gerçekten affetmesi ne kadar mümkün olabilir? İnsanın kendisiyle yüzleşmesi ne kadar kolaydır? Gördüklerimizin gerçekliğine ne kadar inanmalıyız? Geçmişi geri getirmek mümkün müdür? Arafta sıkışıp kalmış iki insan... Aşk ve intikam, görünüş ve gerçek, geçmiş ve gelecek…

ADAM

İnsan kendinden kaçabilir mi? Peki ya geçmişinden? Sorumluluk sahibi olmak mı daha kolay yoksa sorumluluktan kaçmak mı? Herkes ikinci bir şans mı ister? Pişman olduğu için mi af diler insan yoksa yeniden pişman olabilmek için mi? "Adam" bu soruların evaplarını size vermiyor, ama çok daha fazlasını soruyor...

İlk Oyun : 11 Şubat 2011

DÜRİYE TEYZE

1986 yazında Çanakkale'de geçen oyunda, dul maaşıyla kıt kanaat geçinmeye çalışırken bir yandan da kendinden daha zor durumda olanlara yardım etmeye çabalayan Düriye Teyze'nin yaşamı İstanbul'da yaşayan yeğeninin ansızın onu ziyarete gelmesiyle birlikte değişir.

İlk Oyun : 23 Ekim 2009

FATİH'TE SON TANGO

Torunuyla birlikte İstanbul Fatih'te yaşamakta olan 80 yaşındaki Muazzez Hanım fırtınalı bir sonbahar gecesinde beklenmedik bir konuk tarafından ziyaret edilir ve onunla birlikte geçmiş hayatı içinde yolculuğa çıkarak açık bırakmış olduğu hesaplarını kapamaya çalışır.

İlk Oyun : 3 Aralık 2010

ELİM SENDE

2007 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri' nde mansiyon kazanan "Elim Sende", birbirine paralel olarak ilerleyen iki öykü ekseninde anne-kız ilişkisinin fırtınalı dünyasını inceliyor. Kimi zaman hüzünlü, kimi zamansa gülünç sularda seyreden iki öykü boyunca anneler ve kızlar sürekli yer değiştirerek birbirlerinin karşısına çıkıyorlar.

İlk Oyun : 15 Mart 2008

KIŞ MASALI

"Yabanım, sevgilim, esmerim, sebebim; bir gün bir kış masalında sevip yitirdiğim"... Soğuk bir kış gecesinde bir dağ evinde bulunan beş kişi. Geçmişin acı veren anıları, bugünün tedirgin eden gerçekliği ve bir Sezen Aksu şarkısının dizeleri eşliğinde kabusa dönüşen uykusuz bir gece.

İlk Oyun : 14 Aralık 2007

YALNIZLIK OYUNLARI

Yalnızlığın çoğullaştırılması fikri üzerine birbirinden bağımsız iki kısa oyundan oluşan "Yalnızlık Oyunları" projesi, Gülçin Kaya'nın yazıp yönettiği "Çoksesli Yalnızlık" ve H. Can Utku'nun yazıp yönettiği "Yalnızların Düeti" adlı oyunları tek bir prodüksiyon içinde izleyiciye sunuyor.

İlk oyun: 1 Aralık 2006

ADVİYE

Otuzlu yaşlarının ortalarında iki kadın... Biri iyi bir anne, diğeri başarılı bir avukat. İkisinin de adı Adviye. Üstelik bundan çok daha fazla ortak noktaları var. Günün birinde ve hiç beklenmedik biçimde karşılaşmaları onları kendi geçmişlerine doğru birer yolculuğa çıkarıyor ve hayatlarının daha önce farkında olmadıkları birer yüzünü keşfediyorlar. Yoksa hepimizin hayatlarının birden çok versiyonu mu var?

İlk Oyun : 9 Kasım 2005

ÜÇ KİŞİLİK DÜET

İki ses için yazılmış bir müzik parçasını üç kişi seslendirmeye kalkarsa ne olur?

5 yıllık evli olan Burak ve Yelda, Burak'ın en yakın çocukluk arkadaşı olan ama yurt dışında yaşadığı için 8 yıldır görüşmediği Okan'ı akşam yemeğine beklemektedirler. Yelda Okan'la ilk defa tanışacaktır. Acaba Burak'ın hayatındaki en önemli kişi karısı mı yoksa en eski dostu mudur?
KUARTET

Kuartet, yirmili yaşlarında yeni evli bir çift olan Berk ve Ece’yle, on yılı aşkın bir süredir evli olan Süreyya ve Edip’in, farklı kombinasyonlarla yaptıkları 13 buluşma aracılığıyla bu dört farklı bireyi cinselliğe ve aşka yaklaşımları üzerinden anlamaya çabalıyor. Çift olarak tek tek var olabilmek ne kadar mümkündür? Bir kalp birden fazlasını sevebilir mi, peki ya ikiden fazlasını?
AĞUSTOS SONU

Ağustos Sonu, ünlü bir yazarla evli olan ve tüm hayatını onun gölgesinde geçirmiş bir kadının onun ölümünden sonra kendisinin gerçekte kim olduğunu keşfetme ve özgürlüğünü bulma hikayesidir. On yedi yaşındayken hayranı olduğu büyük yazarla tanışıp ona âşık olan Zerrin birlikte geçirdikleri 25 yılın sonunda onu kaybettiğinde yaşamını yeni baştan kurma zorunluluğuyla karşı karşıya kalmıştır. Bunu yaparken karşısına yeni bir aşk olasılığı çıktığındaysa ömrünün yarısından fazlasında kendi kimliğini bir erkeğe bağlı olarak tanımlamış olduğu gerçeğini fark eder. Yaşamının sonbaharına doğru adım atarken belki de ilk defa kendi kendine sorar: Atıf Erkan’ın karısı olmak dışında Zerrin kimdir?


ADVİYE

Tiyatro Öteki Hayatlar'ın 9 Kasım 2005'de sahnelere merhaba dediği oyunu "Adviye", 10 yıl sonra yeniden seyirci karşısında. H. Can Utku'nun yazıp yönettiği oyunda, İdil Engindeniz Şahan ve Şehrinaz Kartal Koşbay ilk günkü heyecanla yeniden rol alıyorlar.ÜÇ YAPRAKLI YONCA

Bir aşk ilişkisinin öncesi, sonrası ve daha sonrasını gösteren üç tablodan oluşan oyun, Berlin duvarının yıkıldığı gece tanışan bir çiftin hayattan, aşktan ve birbirlerinden beklentilerini sorgularken, bir kuşağın kendini tanıma serüvenini de daha iyi anlamaya çalışıyor.YAZ-BOZ

Gerçekle kurgu arasında, mutlulukla mutsuzluk arasında gelgitlerle dolu bir yol.

Hayat karşısındaki acizliğimiz belki de en büyük mutluluğumuzdur...

İlk Oyun : 11 Kasım 2012

DOKTOR MANGALYÜREK

Giderek bir 21. yüzyıl efsanesine dönüşmekte. Flaş dergisinin acar muhabiri Asıl Kopar, her derde deva Doktor Mangalyürek'le çok özel bir röportaj yaparak hem hastalarıyla seanslarında kullandığı kendine özgü tedavi yöntemlerine tanıklık ediyor, hem de doktorun geçmiş yaşamını sorgulayarak giderek büyümekte olan efsanenin arkasında nasıl bir insan gerçeği bulunduğunu aydınlatmaya çalışıyor.

İlk Oyun : 6 Şubat 2008

ÖLÜ GÜVERCİN

H. Can Utku'nun yazıp yönettiği "Ölü Güvercin" geçtiğimiz yıl düzenlenen Mitos-Boyut 1. Oyun Yazma Yarışması'nda Başarı Ödülü'ne layık görülmüştü. İç içe geçmiş dört aşk üçgeninden kurulu geometrisiyle oyun, aşk, ölüm, yitirme, kabullenme, anlama, bağışlama gibi insan duygularına ilişkin temalar üzerine bir "soru sorma egzersizi" niteliğinde.

İlk Oyun : 4 Şubat 2007

KARŞILAŞMALAR

H. Can Utku'nun yazıp yönettiği, Pelin Doğru ve Mustafa Eren'in rol aldıkları tek perdelik oyun, izleyiciyi 20'li, 40'lı ve 70'li yaşlardaki üç çiftin karşılaşma öykülerine tanık ediyor.

İlk Oyun : 3 Kasım 2006

ÖTEKİ

Bir pazar sabahı aynı apartmanın dört farklı dairesinde yaşanan birbirinden bağımsız dört ayrı öyküyü sahneye taşıyan oyun, izleyiciye ikili ilişkilerdeki üçüncü kişi faktörü üzerine dört çeşitleme sunmayı amaçlıyor.

İlk Oyun : 10 Mart 2006

HERKES BİZE BAKIYOR

Sahnesiz Tiyatro Günleri için özel olarak hazırlanan oyun içerik olarak, "kamuya açık bir ortamda özel sorunlarını yükses sesle tartışan bir cift" fikrinden yola çıkarak "mahremiyet, özel hayatın gizliliği, teşhircilik, röntgencilik, ilgi çekme isteği, başkalarının yaşamlarına ilgi duyma eğilimi" temalarını takip ediyor.

İlk Oyun : 27 Mayıs 2006