Adam - eleştiri

ALKIŞLAR ALTERNATİF TİYATROLARA!

Bu ülkede tiyatro adına öyle güzel işler yapılıyor ki bu durumun farkında olmayanlar için üzülüyorum. Bugün size bu güzel işlerden, birbirinden yetenekli gençler tarafından oluşturulan iki farklı alternatif tiyatronun oyunlarından söz etmek istiyorum. İlki Asmalımescit'teki The Club'da sahnelenen 'Aşk Şarkısı'. The Club, geçtiğimiz yaz, Cihan Sağlam'ın başını çektiği bir grup tiyatro âşığı tarafından kuruldu. Onlarla ilk buluştuğumda, The Club neredeyse tamamen boş bir apartman dairesiydi. Karşımdaki pırıl pırıl gençler, orada bana bir nevi Kibritçi Kız masalı anlatmıştı. Kalplerinden yükselen ışığın hiç sönmemesini dilediğim bir kibrit misali o boş binayı ısıtmış, hayalleri dairenin boş olan her köşesinin parayla asla satın alınamayacak birbirinden güzel duygularla kaplanmasını sağlamıştı.

Tanıdık ve içli bir 'Aşk Şarkısı'
'Aşk Şarkısı' adlı ilk oyunlarında da yine o hepimizin bildiği Kibritçi Kız masalının ekseninde, seyirciye aile ilişkileri, sevgisizlik, hayal kırıklıkları, işsizlik gibi temaları kendi kalplerindeki yansımalarıyla harmanlayıp sunuyorlar. Eskiden "Bu ülkede yerli yazar sıkıntısı var" denilirdi. Gençler bu tezi de devirdi. Alternatif ekiplerin çoğu kendi yazdıkları oyunları oynuyor. 'Aşk Şarkısı'nın yazarı ve yönetmeni Cihan Sağlam. Serap Oral, Cavit Çetin Güner, Tarkan Çeper, Fatih Altun, İpar Karaörs, Alp Derilgen, Pınar Göktaş, Murat Yılmaz ve Can Cano'nun rol aldığı oyun; seyirciye, adları hiç belirtilmeyen ama kim oldukları ezbere bilinen karakterler aracılığıyla bir aşk şarkısı mırıldanıyor. Başta Teoman pek çok sanatçı da onlara sözleri öze dokunan şarkılarıyla eşlik ediyor. Oyunun her köşesinde gözle görülmeyen oyuncaklar var. Hep insanoğlu oyuncaklarla oynayacak değil ya, bu kez oyuncaklar sizinle bir oyun oynayacak. Anlayacağınız oyun içinde hayatın bizi oyuncak ettikleri de dahil onlarca oyun! Yerinizi ayırmak için hemen 0212 251 34 57'yi aramaya koyulun. 'Aşk Şarkısı', bu akşam ve her perşembe The Club'da! Bu arada Cavit Çetin Güner ismini de bir köşeye not edin. Kendisi benim ışık oyuncular listeme artı bir, bu sezonki ilk keşfim. Bütün duygusu gözlerinde, tebrik ederim!

'Adam' dediğin kaderini yazar
İzlemenizi önereceğim diğer oyun Tiyatro Öteki Hayatlar'ın 'Adam'ı! Öteki Hayatlar, Galatasaray Üniversitesi'nin yani benim canım okulumun tiyatro topluluğunun üyeleri tarafından kuruldu. Bir yazarın kendi yarattığı karakterle konuşmaları üzerinden kadın-erkek ve Tanrı-insan ilişkilerini irdeleyen 'Adam'ı Yüksel Sendan yazmış. Kocaman alkış kendisine benden, harika bir iş çıkarmış. İlyas Özçakır, Artun Özsemerciyan, Didem Çimen, Deniz Hande Karamanın rol aldıkları oyunun yönetmeni de Özsemerciyan.
Oyunun başrolündeki adam sahneden, hayatın adamına göre muamele etmediğini, adam olduğunu iddia eden herkesin iğneyi Tanrı kadar kendine de batırması gerektiğini gözler önüne seriyor. Oyundan benim aklımda en çok "Başarı mutluluktur, mutluysan başarılısın" cümlesi kaldı. Kendi hayat yazarlığımı bu replikle test ettim. 'Adam' 17 Aralık'ta Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki Cem Safran Sahnesi nde! 0212 245 13 14 ü arayın, siz de kendinizi test edin! Oyun; özellikle kalbi kırık kalemlerde kalemtıraş etkisi yaratabilir; demedi demeyin!

 

Ece SARUHAN

HaberTürk - 15/12/2011